יום שלישי, 18 בינואר 2011

מה מסתתר מאחורי כתובות האינטרנט

ברשת האינטרנט גולשים מידי יום מאות מליוני אנשים מרחבי העולם. אין גוף ניהולי מרכזי ברשת, יש רק גוף מנהל לתחומים הטכניים. סוד הצלחת הרשת היא בתקנים המשותפים שכולם נוהגים על פיהם.
לכל מחשב המחובר לרשת יש כתובות זיהוי ייחודיות, האחת היא כתובת פיסית (mac address) והשניה – המוכרת יותר מכונה כתובת ip - פרוטוקול אינטרנט (Internet protocol). כתובת ה-ip בפרוטוקול ipv4 הינה רצף מספרים ב-4 קבוצות, בכל קבוצה יש ספרה אחת עד שלוש ספרות (0 - 255). לאחרונה, עקב מצוקת כתובות נבנה פרוטוקול חדש ipv6 (שעדיין אינו נפוץ), נראה שהפרוטוקול יהיה נפוץ בקרוב עקב המחסור הצפוי בכתובות ip, לא אכנס לפרטים לגבי פרוטוקול זה, אולם מלבד הגדלת טווח הכתובות בפרוטוקול זה ניתן לשלוח מנות תקשורת לקבוצות, הגדלת האבטחה ועוד.

כאמור, לכל מחשב ובכלל זה אתר אינטרנט - יש כתובת ip, (למשל הכתובת של אתר וואלה היא : 192.118.82.140, או הכתובת של אתר תפוז : 212.150.54.150), אנו כמובן נתקשה לזכור את כל הכתובות, לנוחיות הגולשים נבנתה מערכת הנקראת Domain  name systemdns– שמות מתחם הנכתבות באותיות (כמו למשל : www.walla.co.il  – הכתובת של אתר וואלה), כתובות אלה ידידותיות וקלות לזכרון. כאשר אנחנו מקלידים כתובת נעשית הפניה לשרת שמות המתחם (dns), השרת מוצא את הכתובת האמיתית (סדרות המספרים) ומפנה לכתובת האמיתית (בספרות). הכתובת המספרית (כתובת ip) של אתר תפוז מלמדת שהשרת נמצא בחברת ברק - נטויז`ין, אם תפוז תעבור לחברה אחרת – הכתובת המספרית תשתנה, הכתובת באותיות תשאר ללא שינוי, אולם אותי הגולש הדבר אינו מעניין,  שרתי ה-dns יתעדכנו בהתאם ויבצעו הפניה לכתובת המספרית החדשה.
שרת ה-dns מזכיר במידת מה את ניידות המספרים בקוי הטלפון בארץ, אם למשל יש לי קו טלפון של חברת "בזק" שמספרו : 02-2345678 ואני עובר לחברה מתחרה כמו למשל HOT אני אשאר עם אותו מספר טלפון, לאחר שמישהו יחייג את מספר הטלפון הנ"ל המרכזת שלו תבדוק לאן לנתב את השיחה, ותנתב ל-HOT ולא ל"בזק".

הנה דוגמא לכתובת אתר אינטרנט, כתובת אתר האינטרנט של עיתון "הארץ" : http://www.haaretz.co.il – מורכבת ממספר חלקים  :
·     http – מציין את שם פרוטוקול התקשורת (היפר טקסט, דפי אינטרנט)
·     www – ראשי תיבות של world wide web – רשת כלל עולמית
·      - שם הארגון (בדוגמא שלנו עיתון הארץ) haaretz
·     - סוג הארגון : בדוגמא שלנו : co (מסחרי, קיצור של  commercial – מסחרי)
·     - שם המדינה  (בדוגמא שלנו : il – ישראל)

סוג הארגון היא תוספת של רוב המדינות, יש מדינות שלא משתמשות בסוג הארגון, למשל האתר של העיר קלוז` נפוקה ברומניה הוא : www.clujnapoca.ro , או כתובת אתר גוגל בצרפת : www.google.fr.


יש גם סוגי ארגון בינלאומיים שכתובתם ללא ציון שם המדינה, סוגי הארגון הבינלאומיים זהים בדרך כלל למה שמקובל במדינות למעט co שבקידומת הבינלאומית היא : com.
הנה מספר סוגי ארגונים נפוצים :
ac – קיצור של academic, מוסדות אקדמאים
co או  com  – קיצור של commercial, מסחרי
gov  - קיצור של governmental, ממשלתי
muni- קיצור של municipal, רשויות מקומיות
net – קיצור של network, רשתות תקשורת
org – קיצור של organization, ארגונים ומוסדות התנדבותיים
edu - קיצור של education, מוסדות חינוך
כאמור – יש עוד סוגי ארגונים נפוצים פחות. הרשימה המלאה מופיעה בקישור זה.

סיומות המדינות נקבעות על ידי ארגון בינלאומי ICANN (Internet Corporation for Assigned Names  and Numbers). יש כ-250 סיומות של מדינות או טריטוריות אוטונומיות ובדרך זו זכתה גם הרשות הפלסטינאית לסיומת משלה : ps.
יש סיומות מדינות שזכו גם לשימוש מיוחד, שהפכו למעין סיומת בינלאומית כמו הסיומת של מיקרונזיה : fm (ראשי תיבות בשתי אותיות של שמה המלא של מיקרונזיה : (Federated States of Micronesia) המשמשת תחנות רדיו; הסיומת של מולדובה : md משמשת גם אתרים רפואיים (medical); למיקרונזיה (Federated States of Micronesiaניתנה הקידומת fm, סיומת זו משמשת גם תחנות רדיו; לג'יבוטי (Djiboutiניתנה הסיומת dj שנעשה בה שימוש על ידי תקליטנים. השימוש בסיומות אלה הוא תמורת תשלום עבור רישום אתר למדינות הללו.
ל"גוגל" יש שירות של כתובות אינטרנט מקוצרות לכתובות אתרים ארוכים, "גוגל" משתמשת בסיומת gl של גרינלנד.


סיפור מעניין הוא הסיומת של מדינה קטנה (הקטנה ביותר אחרי מדינת הוותיקן) בשם טוּבַלוּ בעלת הסיומת tv השוכנת בדרום האוקינוס השקט,  טובלו בקשה להתקבל לאו"ם, האו"ם נענה לדרישתה ודרש כנהוג תשלום עבור הרישום כמדינה בסך 100,000 דולר, המדינה לא יכלה לעמוד בתשלום. הוחלט במדינה להציע את הסיומת לרשתות טלביזיה, סיומת זו מכניסה למדינה כארבעה מליון דולר בשנה – ההכנסה הגדולה ביותר של המדינה לפי האתר הרשמי של מדינת טובלו. בזכות הכנסה זו יכלה טובלו להיות חברה באו"ם.
הכתובות בדואר האלקטרוני

הדואר האלקטרוני משמש אותנו לתכתובות, בעבר שימש אותנו רק לטקסט כתוב. כיום מנוצל הדואר להעבר מידע כתוב, תמונות, מצגות וכל קובץ אחר.
כתובות הדואר האלקטרוני הן במבנה : user@walla.co.il  יש הפרדה בין שני חלקים על ידי @ (שטרודל, כְּרוּכִית  בעברית) הנמצאת במקלדת מעל הסיפרה 2, ה-@ מציין את המילה at (אצל), הכתובת המצוינת אחרי ה-@ היא של השרת בדומה לכתובת אינטרנט. החלק הראשון מציין את שם המנוי. וכך המשמעות בכתובת user@ walla.co.il : user ב-walla.co.il.

5 תגובות:

 1. כתבת מאוד יפה.
  סוף סוף הבנתי את הנושא...

  השבמחק
 2. יפה מאוד. למי אנו משלמים את הכסף על מנת לקנות דומיין?
  מי קנה את הבעלות על הדומיינים?

  השבמחק
 3. תודה.
  משום הדומינים הישראלים יקרים לדומינים הבינלאומיים, יש מספר רשמים מוסמכים לרישום דומינים ישראלים, הנה קישור לרשימ, המוסמכים מאיגוד האינטרנט הישראלי : http://www.isoc.org.il/domain_heb/accredited_registrars.html

  אני רכשתי חבילה משולבת של אחסון, דומין ודואר אלקטרוני אצל ספק בחו"ל הנקרא servage, אני מאוד מרוצה מהם, קישור שלהם : http://www.servage.net/?coupon=cust19910

  השבמחק
 4. מדהים איך סיומות חדשות הפכו למקור הכנסה של מדינה

  השבמחק
 5. סיומות חדשות יכולות לשמש גם כמקורה הכנסה

  השבמחק