יום חמישי, 13 בינואר 2011

מבוא בסיסי לרשת האינטרנט

בטרם קמה רשת האינטרנט המחשבים פעלו באופן עצמאי, היו מחשבים בודדים שלא היה קשר ביניהם, מאוחר יותר קושרו מחשבים  בחברות / ארגונים (מה שמכונה היום אִינְטְרָנֶט - Intranet), מאוחר יותר קושרו מספר רשתות ביחד של גופים שלהם משרדים במקומות שונים וכיום יש לנו רשת כלל עולמית.


רשת האינטרנט נקראת בעברית (לפי החלטת האקדמיה ללשון עברית) : מִרְשֶׁתֶת, זוהי רשת הכוללת רשתות רבות ומקשרת מחשבים ורשתות מחשבים מכל רחבי העולם ומאפשרת למאות מיליוני אנשים ברחבי העולם לגלוש ולתקשר באמצעות מחשבים שונים ורשתות תקשורת. הרשת הוקמה ב-1969 כפרוייקט עבור משרד ההגנה האמריקאי לשימוש המשרד והצבא האמריקאי בתקופת המלחמה הקרה, המתכננים בנו את הרשת באופן שאם קטע ממנה יקרוס או ייפגע גם בעת מלחמה גרעינית – שאר הרשת תמשיך לתפקד. בתחילת דרכה הועבר ברשת בעיקר חומר טקסטואלי (מלל בלבד, ללא צבע או תמונות). יש לציין שמהירות החיבור היתה איטית בתקופה זו.

בשנת 1972 נשלחה ההודעה האשונה בדואר האלקטרוני.

ב-1986 צורפו לרשת הצבאית אוניברסיטאות בארה"ב למטרות מחקרים אקדמאים. ישראל חוברה לרשת בשנת 1987 לשימוש אוניברסיטאי.

החל משנת 1994 יכול כל ישראלי להתחבר לרשת, בתחילה היה החיבור לתשתית רק באמצעות חברת "בזק" באמצעות מודם אנלוגי, מהירות העברת המידע היתה איטית מאוד ובשל כך אתרי האינטרנט לא היו עתירי גרפיקה, צלילים ווידאו כנהוג היום.

בסוף שנות ה-80 של המאה שעברה עבר האינטרנט שלב, פותחה שפת קוד חדשה (HTML) שנמצאת בשימוש עד היום (עם תוספות ושינויים) וכמו כן החלו בשיטת הכתובות של האתרים הנהוגה עד היום. (רשומה בנושא כתובות האינטרנט תצא בקרוב).

בשנת 1993 חלה מהפיכה גדולה בתחום התחילה הגלישה באינטרנט הדומה לגלישה היום באמצעות דפדפן (תוכנה לצפיה באתרי אינטרנט) "מוזאיק" (Mosaic) שהיה הדפדפן הגרפי הראשון, שנודע מאוחר יותר בשמו החדש : נטסקייפ (Netscape Mosaic). כיום יש דפדפנים רבים, הנפוצים שבהם אינטרנט אקספלורר (Internet Explorer) של חברת "מיקרוסופט" (Microsoft),פיירפוקס (Firefox) של חברת "מוזילה" (Mozilla); גם חברת "גוגל" הוציאה דפדפן המכונה כרום (Chrome).

רשת האינטרנט מכונה "כפר גלובלי" כיוון שניתן להחליף דיעות, להתכתב ולסחור בין בני אדם מקצוות שונים של העולם ואפילו עם מדינות אוייב, אני יכול להיכנס לאתר של כפר נידח בניגריה, אני יכול להזמין מוצר באמצעות רשת האינטרנט מחו"ל, או לסחור בבורסות העולם באמצעות העכבר והמקלדת.

כיום מתבצע החיבור לרשת האינטרנט בחיבור מהיר, גורם שהיווה פריצת דרך להעברת תמונות (שהם בעלי נפח גבוה) ושידורי וידאו (שדורשים נפח עוד יותר גבוה). המידע עובר במהירות, אנחנו חיים בעידן של "אוטוסטרדת המידע" שבה כמות אדירה של מידע עוברת ברשת בשניות ברחבי העולם.

אין גוף המנהל את רשת האינטרנט, יש רק גופים בינלאומיים האחראים על הקצאת הכתובות, התקנים והפרוטוקולים. השימוש באינטרנט נפוץ בתחומים רבים, וביניהם :
 • גלישה באתרים
 • לימודים
 • דואר אלקטרוני (התכתבות)
 • קבלת מידע אישי (למשל : תוצאות בדיקות רפואיות, מצב החשבונות בבנק)
  פורומים וקבוצות דיון (אתר אינטרנט ובו נערכים דיונים בנושאים מוגדרים, כל אחד או כל חבר יכול להוסיף הודעה ולהגיב)
 • בלוגים (יומן אישי ברשת האינטרנט, בדרך כלל פתוח לכלל הגולשים), הגולשים יכולים להגיב ולהעיר.
 • שיתוף והורדת קבצים (העברת קבצים שונים ברשת בין הגולשים כמו תוכנות, קבצי מולטימדיה)
 • תוכנות מסרים מיידיים (תוכנות שבאמצעותן ניתן לנהל שיחות בכתב בזמן אמת, לדוגמא : אָי סִי קֳיוּ (ICQ), מסנג`ר (Messenger)). במסגרת המסרים המיידיים ניתן לנהל שיחות טלפון (voip) ברשת האינטרנט עם אפשרות להתקשר מהאינטרנט לרשת הטלפונים הרגילה
 • שידורי רדיו וטלביזיה (ניתן להקשיב לרוב רשתות הרדיו הקיימות  באמצעות האינטרנט מכל מקום בעולם, כמו כן יש רשתות המשדרות רק באינטרנט)
 • ביצוע עסקים

3 תגובות:

 1. בהצלחה בבלוג
  כל הכבוד על היוזמה

  השבמחק
 2. תודה זאב,
  אני צריך ללמוד ממך לכתוב.
  דני

  השבמחק
 3. סקירה הסטורית יפה.
  בהצלחה בבלוג

  השבמחק